День науки в бібліотеці
Інноваційний проєкт і досвід від Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара.
День науки в бібліотеці – це комплекс оригінальних практичних занять, зустрічей з популяризаторами науки, які відбувалися на різних локаціях бібліотеки.
Мета проєкту – яскраво популяризувати науку серед дітей та юнацтва, стимулювати інтерес до природничих знань та їхнього креативного застосування в житті, допомогти в соціалізації родинам з дітьми серед ВПО. У перспективі – розкрити наукові таланти молоді і зміцнити у майбутньому науково-технічний потенціал України.
Основний акцент в оформленні локацій передбачав “повне занурення” відвідувачів в атмосферу наукових відкриттів. Одна з цікавинок – проєктор, який перетворював стелю і стіни в одному з коридорів то на зоряне небо, то на панораму планети за часів динозаврів. Кожна локація мала свого ведучого (у ролі яких були як бібліотечні працівники, так і викладачі, керівники галузевих гуртків, волонтери).
Перелік локацій і призначення
♦«Нон-фікшн» – вітальна локація, з якої все почалося: привітання учасників, вступне слово гостей і організаторів заходу, а на закінчення свята – підведення підсумків, подяки і подарунки від партнерів.
Учасники (дві вікові групи: діти віком 5-12 років і школярі 13-16 років) розподілились за інтересами і перейшли на концептуально прикрашені локації.
♦Хімічна локація. Відбулося заняття «Хімічні дива», де учасники говорили про кольори та їхнє значення в нашому житті, робили хімічний світлофор, малювали та писали листи магічними чорнилами, вчилися користуватись справжнім хімічним посудом, проводили досліди із рідинами різної щільності, які дивовижно нашаровувалися та змінювали відтінки. Разом з ведучою поговорили про вогонь та його властивості, вирощували казкових змій та спостерігали виверження хімічного вулкану.
♦ Палеонтологічна локація. На інтерактивному занятті «Земля первісних часів» учасники дізналися про епоху динозаврів, їхній еволюційний розвиток та зникнення. Присутні ознайомилися із книгами, фільмами та комп’ютерними іграми, присвяченими цим первісним ящерам. Юні дослідники залюбки зібрали тематичні пазли та намалювали доісторичних рептилій.
♦Астрономічна локація. Під час майстер класу «Знімки зоряного неба» учасники познайомилися з можливостями супутникових знімків, спеціальними тематичними сайтами та програмами, роздивились «цвітіння води» в Кременчуцькому водосховищі. А також побачили наслідки російської агресії в Україні, які помітно навіть з космосу.
♦Медична локація. Під час цікавої подорожі тілом людини «Те, що тебе тримає» діти поспілкувались про особливості людського скелету, розглядаючи повномірний макет, переглянули пізнавальне відео, провели декілька фізіологічних експериментів, виконали вправи для стрункої постави, дізнались цікаві факти про основні органи людського тіла і у формі гри вивчили їхнє розташування на навчальному манекені. Також учасники здобули навички роботи з цифровим мікроскопом і роздивилися зразки органічних тканин.
♦Технічна локація. На занятті «Програмування LEGO-роботів» учасники поглибили знання про роботів, дізналися нові факти про робототехніку та інженерію, познайомились із сучасними комп’ютерними технологіями та середовищами програмування, а також сконструювали та протестували справжнього LEGO-робота.
Детальніше про проєкт за покликанням.