“І перетворююcя на жінку-соняшника…”
Краєзнавчий методико-бібліографічний покажчик літератури до 65-річчя від дня народження Марії Людкевич
6 січня 2013 року виповнюється 65 років з дня народження Марії Йосипівни Людкевич. Навіть не віриться, що за її плечима так багато літ. Здається, звичайна, а одночасно незвичайна жінка. Поетеса. По-справжньому мудра і не подібна до інших: «Ну що за жінка! – каже львівський поет Микола Петренко, – …уміє так усе повернути: ніби звичайна річ, звичайне явище – і раптом піднімає його до філософського узагальнення, примушує глянути на нього іншими очима».
Любов до дітей веде Марію Йосипівну по життю. І, напевно, половина її книжок присвячена саме дітям, написана для них і про них.
Але спочатку трохи історії…
У селі Нижня Липиця, що на Рогатинщині, в сім`ї вчителя Йосипа Людкевича, на Різдво Христове 1948 року народилася дівчинка, яку назвали Марією. Пізніше її батько працював у селі Козаківка Болехівського району, де й пройшли дитячі роки майбутньої поетеси. Босоноге дитинство серед гірської таємничої природи, старовинні легенди Роксоланиного краю дали поштовх юній душі до написання ліричних віршів.
Після закінчення восьмирічної школи Марія вступає до Коломийського педучилища. Тут, в Коломийській районній газеті, з`являються перші вірші дівчини.
Закінчивши педучилище, Марія Людкевич вчителювала та заочно навчалася на факультеті журналістики Львівського університету ім. Івана Франка. Потім працювала в редакції обласної молодіжної газети «Ленінська молодь», з 1983 року – керівник обласного літературного об`єднання «Гроно». Велику увагу поетеса приділяє роботі з обдарованими дітьми та молоддю. 20 років веде Марія Йосипівна літературну студію «Джерельце» при Львівській обласній бібліотеці для дітей. Серед її вихованців вийшло чимало молодих поетів. А ще поетеса очолює комісію з питань підтримки творчої молоді Львівського крайового товариства «Рідна школа», допомагає талановитій молоді прийти до читача.
Перша в Україні газета дітей «Галицьке юнацтво» почала виходити з грудня 1991 року завдяки Марії Людкевич, редактором якої вона залишається й понині.
Перша збірка поезій Марії Людкевич «Теплі гнізда» вийшла у далекому 1981 році у видавництві «Радянський письменник». А далі одна за одною з`являються її окремі книжки поезій для дорослих – «Червнева повінь» (1983), «Продовження літа» (1986). І раптом, якось несподівано, з`являється перша книжечка для дітей «Джмелятко», написана 1987 року, яка стала початком цілої «дитячої серії»: «Левеня із міста Лева» (1991), «Домовик без черевик» (1999), «Квіткова пані» (2000), «Кольорові парасольки» (2004), «Шайда-байда» (2005) та інших.
Марія Йосипівна поєднує в собі рідкісний талант писати і для дорослих, і для дітей. Адже вона вважає, що «…діти – це маленькі дорослі. Вони просто гостріше і проникливіше відчувають довколишній світ».
Творчість Марії Йосипівни високо оцінена: за книгу духовної лірики «Благослови, Маріє» поетеса визнана лауреатом премії ім. Маркіяна Шашкевича, а її книга інтимної лірики «Коротке літо в раю» була відзначена літературною премією «Благовіст». У 2001 році поетеса вшанована премією ім. Лесі Українки – найпрестижнішою премією країни в галузі дитячої літератури.
За активну пропаганду української книги (а це рецензії, вступні статті, упорядкування збірників української літератури) поетеса відзначена премією благодійника і мецената Дмитра Нитченка.
19 грудня 2003 року, в День святого Миколая, відбулась одна цікава урочистість у житті Марії Йосипівни: Львівська обласна бібліотека для дітей вручила свою власну нагороду – Почесну медаль – відзнаку “Великий приятель маленьких читачів” за вагомий внесок у розвиток дитячої книги і дитячого читання та справжнього друга не тільки для дітей, але й для цілої бібліотеки.
А 2006 рік приніс Марії Йосипівні ще одну високу нагороду – їй вручено орден княгині Ольги!
Марія Людкевич твердо переконана, що всі таємниці світу можна розгадати за допомогою книжок, тому вона часто буває в бібліотеках. Зустрічається з читачами і дарує їм радість спілкування з Книгою.
У сяйві новорічних вогнів кожного року відзначає свій день народження Марія Людкевич. Її щирий голос чарує читачів, які завжди перебувають в очікуванні її нових книг.
Під час підготовки заходів, присвячених життю і творчості Марії Людкевич пропонуємо скористатися нашими доробками.
Марія Людкевич «Квіткова пані”
(презентація книги)
Дорогі друзі!
Знову в нашій бібліотеці свято. До нас на зустріч завітала Марія Йосипівна Людкевич – львівська поетеса, автор багатьох книг для дітей та дорослих.
І принесла вона нам нові книжки. Веселі й сумні, повчальні, розважальні, жартівливі, серйозні – такими є вірші, казки, оповідання Марії Людкевич. Народжуються вони в неї зі співу пташок, з дитячого галасу, з ніжних пелюсток квітів, з любові до людей.
Любить пані Марія давати життя казковим істотам. Колись давно з її легкої руки ожило і помандрувало вулицями міста маленьке пустотливе Левеня, якому набридло бути кам’яним.
Трохи пізніше з’явилися в нього друзі – собачка Ре-мі-на, мавпа Фрузя, Чорний кіт, що пише вірші і вже є ціла компанія – Левцеве товариство з міста Лева.
А якось увечері завітав до неї справжній домовик і за горнятком запашної кави пожалівся господині, що мусить все життя сидіти в комині, бо не має черевик.
Не біда, – сказала йому пані Марія і тут же написала вірш:
Жив у домі старий домовик
Він не мав, не носив черевик.
Його звали Димок – домовик
І до всіх своїх друзів він звик.
Він сидить собі в теплому комині,
Звідки бачить, що діється в домі…
…і помістила його в нову книжку. І от уже Домовик без черевик гостює в кожній оселі, де живуть дітки, які люблять читати. Дійшов Домовик аж до Києва, підкорив серця дуже серйозних панів, що роздають літературні премії, і вони вирішили нагородити пані Марію премією імені Лесі Українки. Цю поважну премію присуджують українським письменникам за найкращі дитячі книжки.
Дорога пані Маріє! Від імені всіх читачів вітаємо Вас з цією знаменною подією і запрошуємо поділитися з нами секретами своїх успіхів та майстерності.
/Виступ М. Людкевич, запитання дітей/
Разом з першими весняними квітами з`явилась нова книжка Марії Людкевич з веселою назвою «Квіткова пані». Поетеса подарувала нам запашний різнобарвний букет веселих віршів про квіти, про весну, про маленьку дівчинку, що радіє сонцю, про кольорові парасольки, під якими ховаються від дощу хлопчики та дівчатка. Наші читачі вже встигли вивчити вірші з нової книжки. І зараз вони влаштують для нас невеличке театральне дійство, і прочитають ці чудові, «новоспечені» вірші.
На веселій каруселі
Два Дмитра, чотири Нелі,
Три папуги, два коти,
Дідо з внучкою і ти.
На веселій каруселі
Летимо ми аж до стелі,
Перепрошую, до неба
Нам дістатись дуже треба.
Летимо. А де ж наш дім?
Може він у небі тім?
О-ой-йой! А до землі
Приземлилися не всі.
Два Дмитра, чотири Нелі,
Внучка й дід на каруселі…
Де всі інші пасажири,
Що квиточків не купили?
/На веселій каруселі/
Плаче небо: кап-кап-кап
дощиком весняним.
Парасолі кольорові лопотять над нами.
Розбігаються по місту,
як з стручка квасольки,
І сміються, і регочуть мокрі парасольки.
Красі, в крапочку і смужку,
в клітку і клітинку…
Дощик вперто барабанить,
мов лічить хвилинки.
Крапля краплю доганя, і на парасолі
Вже співає не вода, а суцільне море.
Па-ра-со-ля, па-ра-со-ля,
па-ра-со-ле-нят-ко!
Любить теплий дощик навіть
львівське левенятко.
Ми для нього парасолю купимо красиву,
Щоб не мокла в левеняти
Руда пишна грива.
/Кольорові парасольки /
Алло! Настю, що робиш?
Сиджу, ручки склала,
Мамі помагала,
Змучилась.
Алло! Що робиш Настю?
Трубка біля вуха,
Бабцю слухаю:
Татуся.
Алло! Що робиш, Настю?
Дивлюся на кицю,
Бо їй не сидиться
В кошичку.
Алло! Що робиш, Настю?
Сиджу, розмовляю
І тебе питаю,
Бабцю моя:
Алло! Що робиш?
Сиджу, ручки склала,
Діду помагала.
Змучилась.
Алло! Що робиш, бабцю?
/Телефонна розмова без кінця/
Хто вдягає капелюх,
Насува його до вух?
Це, напевно, вуйко Філько
Капелюшний.
Хто вдягає капелюшок,
Насува його до вушок?
Це, напевно, пані Рузя
Капелюшна.
Хто хова під капелюх
Сонні очка, наче сплюх?
Це, напевно, у соснині
Пан Козарський.
Хто з соломи капелюх
Насува на вуха? Ух!
Це, напевно, дід солодкий
Пасічевський.
Хто яскравий капелюшок
Натяга собі до вушок?
Це ж,звичайно, справжня леді –
Дівчинка Настуся.
/Хто вдягає капелюх/
Каже дівчинка Настуся:
Я люблю тебе, матусю,
І хутенько з магазину
Фруктів привезу корзину,
Булку хліба, дрібку солі
І на борщ – стручки квасолі.
Каже дівчинка Настуся:
Я люблю тебе, татусю,
От побачиш чудасію:
Перегнати всіх зумію,
Як крутитиму педалі
По доріжці – далі й далі.
Каже дівчинка Настуся:
Я люблю тебе, бабусю,
Хочу мать велосипеда.
Посаджу кота спереду,
Вас із дідом, тата й маму
Я візьму усіх на раму.
На прогулянку – вперед!
Ну купіть велосипед !
/Ну купіть велосипед!/
Я хоробрий їжачок:
маю сотню голочок,
Вмію ворога злякати…
То заходь до хати.
Я із лісу приблукав,
Де туман на листя впав.
Притомились ноги…
То присядь з дороги.
Задощило, в цій порі
Сумно й сиро надворі,
Ні гулять, ні шити…
Хочеш молочка попити?
Я б у вас зазимував,
Я б дитинку колихав
І мишей би став ловити…
Будем разом жити.
/Хоробрий їжачок/
Ви дуже майстерно прочитали вірші. А якщо серед вас є такі, що пробують самі писати вірші, то й тут вам допоможе пані Марія, бо вона є наставником молодих поетів і вже багато років керує літературною студією «Джерельце», що працює при нашій бібліотеці.
Навчаються у пані Марії не лише юні львів’яни, але й діти з усіх куточків нашої області.
Як стати учасником студії, можна дізнатися на нашому сайті: www.lodb.org.ua, або подзвонивши за телефоном: 235-87-47.
Наша сьогоднішня зустріч з Марією Людкевич закінчується, але її вірші залишаються з нами. Бажаємо Вам, шановна Маріє Йосипівно, творчої наснаги, віршів, книжок, а також допитливих та вдячних читачів.
Вікторина по книзі «Левцеве товариство з міста Лева»
/для 3 – 4 кл./
1. Хто з героїв творів М. Людкевич співав про себе таку пісеньку:
Я – руде левеня,
Не дармую ні дня,
Бо веселість люблю і пригоди
З товариством завжди
Хоч туди, хоч сюди –
Вирушаєм в походи.
/Левцьо з казки «Левцеве товариство з міста Лева»/.
2. Назвіть друзів кумедного левенятка з казки «Левцеве товариство з міста Лева».
/Чорний Кіт, мавпа Фрузя, собачка Ре-мі-на, їжачок Колючий Кожушок, Стара Ворона, школяр Великий Левко/.
3. Їжачок Колючий Кожушок знайшов магічні окуляри, через їх темні скельця можна уявити себе там, де дуже хочеш бути. Кому із своїх друзів їжачок подарував ці окуляри ?
/Чорному Коту, тому що Чорний Кіт уявляв себе артистом/.
4. Вона одна в Левцевому товаристві вміла з висоти попереджати друзів про небезпеку та приносила радісні вісті. Хто вона ? /Стара Ворона/.
5. Вона була незамінним членом Левцевого товариства, бо завжди мала веселий настрій та все на світі знала. Хто вона ?
/Мавпа Фрузя/.
6. Яке випробування вибрали Левцьо і Чорний кіт, щоб довести сміливість товариства?
/Спуск у підземне місто/.
7. Де друзі зустріли разом Новий рік та одночасно відсвяткували день народження Старої Ворони ?
/Вночі у парку біля старого ясеня з дуплом/.
Конкурс «Ромашка»
/для 4-5 кл/.
На пелюстках написані назви творів львівських письменників.
Складіть «Ромашку» тільки з пелюсток, на яких написані назви творів М. Людкевич.
Відповідь:
Угорський кросворд
«Герої казок та оповідань Марії Людкевич»
/для 5-6 кл/.
Закресліть олівцем в угорському кросворді імена дітей-героїв творів М. Людкевич. Із зайвих літер складіть назву ще одного твору. Читати можна справа наліво, зліва направо, згори вниз і навпаки, по ламаних лініях, але не по діагоналі.
М |
И |
С |
Н |
І |
В |
Н |
Р |
П |
А |
Н |
А |
С |
О |
О |
С |
К |
О |
Л |
Д |
О |
Т |
У |
С |
А |
І |
Р |
И |
Я |
Я |
В |
В |
Е |
Й |
Р |
А |
А |
А |
С |
С |
К |
Р |
Е |
Н |
Т |
К |
О |
Б |
Відповідь. Імена дітей:
Мирослава /«Мирославині таємниці»/,
Орест /«Несподіваний скарб»/,
Настуся, Ярко /Збірка «Торбина Усміхненого Котика»/,
Іванко /Казка «Срібна монета для мами»/.
Із зайвих літер:
оповідання «Несподіваний скарб».
Гра-загадка «Домовик Безчеревик»
/для 4-5 кл./
З’єднавши героїв улюблених казок у пари, запишіть літери у правильній послідовності. Прочитайте назву збірки віршів М. Людкевич, за яку вона удостоєна премії ім. Лесі Українки в 2001 році.
Колобок 1 О Гноми
Білосніжка 2 В Печкін
Вінні – Пух 3 Б Вовк
Незнайко 4 З Журавель
Матроскін 5 Е Карлсон
Телесик 6 И Кролик
Барвінок 7 Д Лисичка
Червона Шапочка 8 М Пацик
Левцьо 9 К Ромашка
Лисичка 10 Е Чорний Кіт
Муфта 11 Ч Мохова Борода
Малюк 12 Р Мальвіна
Буратіно 13 Е Багіра
Мауглі 14 В Рон
Гаррі 15 И Відьма
Аліса 16 О Знайко
Попелюшка 17 К Принц
Відповідь : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Д О М ОВ И К Б Е З Ч Е Р Е В И К
Книги Марії Людкевич
А час – як вітер : поезії / авт. передм. І. Калинець ; худож. О. Білоус. – Львів : Сполом, 2007. – 158 с.
Біля кого найтепліше? / худож. С. Гринько. – Львів : Аверс, 2006. – 16 с.
Домовик Безчеревик : вірші для дітей / худож. Х. Білоус. – Львів : Афіша, 1999. – 96 с.
Квітка, якою тішиться Бог… : поезія. – Львів : Каменяр, 2007. – 270 с.
Квіткова пані : вірші / худож. Х. Скіра. – К. : Родина, 2000. – 32 с.
Кольорові парасольки : вірші, казки, оповідання для дітей / худож. Х. Скіра. – Львів : Світ, 2004. – 63 с.
Коротке літо в раю : книга інтимної лірики / худож. оформл. та ілюстр. О. Білоус. – Львів : Каменяр, 1995. – 126 с.
Крила білої хати : вірші, казки, оповідання для дітей / худож. Х. Скіра. – Львів : Сполом, 2006. – 240 с.
Левеня із міста Лева : вірші / худож. С. Тисєєв. – К. : Веселка, 1991. – 32 с.
Левцеве товариство з міста Лева : казки-пригоди / худож. Х. Білоус. – Львів : Кобзар ; Світло й Тінь, 1997. – 47 с.
Мирославині таємниці / худож. В. Дунаєва, Ю. Сплавник. – К. : Об’єднана редакція дитячих видань, 2009. – 48 с.
Місто птахів і поетів : “Джерельцю” – 20 років / упоряд., ред., автор. передм. М. Людкевич ; худож. О. Білоус. – Львів : Сполом, 2008. – 303 с.
На Білій горі : поезія / ред. О. М. Козакевич. – Львів : Каменяр, 1990. – 143 с.
Несподіваний скарб : оповідання / худож. оформл. Ю. Лашків. – Львів : Сполом, 2003. – 43 с.
Ностальгія за тим, що не сталося / худож. О. Білоус. – Львів : Літературний Львів, 1999. – 231 с.
Писана торба : зб. творів для дітей / упоряд. М. Людкевич. – Львів : Світ, 2005. – 191 с.
Пізнаємо місто рідне : вірші для дітей / худож. Х. Скіра. – К. : Мамине сонечко, 2010. – 32 с.
Срібна тінь сосни : [поезія, лірика]. – К. : Родина, 2003. – 159 с.
Торбина Усміхненого Котика : Настуся, Ярко та їхні казки / худож. оформл. Х. Скіри. – Львів : Вид-во Львів. нац. ун-ту ім. Івана Франка, 2005. – 59 с. – (Дітям України).
Хто сміявся з страхопуда? : вірші, загадки, казки / худож. оформл. та іл. Т. Савельєвої. – Львів : Каменяр, 2003. – 96 с.
Шайда-байда : вірші для дітей / худож. В. Юдіна. – Донецьк : Сталкер, 2005. – 48 с.
Твори Марії Людкевич в періодичних
виданнях
Балачка : [вірш] // Молода Галичина. – 1995. – 18 липня.
Глибокі сніги : [вірші] // Дзвін. – 2003. – № 1. – С. 14-18
Гуцульська карма : [вірш] // Літературна Україна. – 1998. – 29 січня.
Де сховалась таємниця? : [вірш] // Мавпа Фрузя. – 1995. – Вип. 1. – 2-а с. обкл.
Дитяча письменниця Марія Людкевич святкує іменини : [добірка віршів] // Світ Дитини. – 2013. – № 1. – С. 12, 2-а с. обкл.
Жінки щасливі і нещасні : [вірш] // Дивослово. – 2004. – № 5. – С. 68.
Замок зачаклований : поезія // Молода Галичина. – 1998. – 16 травня.
Зимові свята : [вірші про зимові свята] // За вільну Україну. – 1995. – 6 січня.
І перетворююся на жінку-соняшника… : [нариси] // Слово Просвіти. – 2007. – 20-26 грудня. – С. 10.
Їжачок Колючий Кожушок робить Чорному котові королівський подарунок : [вірш] // Молода Галичина. – 1995. – 18 липня.
Левеня з міста Лева : [вірш] // Левеня. – 1989. – 10 квітня. – Спецвипуск. – С. 1.
Найкращий – “Домовик…” : поезія // Молода Галичина. – 2001. – 29 березня.
Не страшна мені зима. Святвечір. Новорічна ніч. Різдвяна пісенька : [вірші] // Світ Дитини. – 2003. – № 1. – С. 8.
Ностальгія звуків : поезії // Неділя. – 1995. – 19 травня.
Обручка жіночого літа : [вірші] // Дзвін. – 1995. – № 1. – С. 8-10.
Перстень з чорним каменем : [нариси] // Дзвін. – 2000. – № 7. – С. 65-70.
Пісні і казки Короля Зір : [вірші, казка] // Молода Галичина. – 1996. – 13 лютого.
Полинна пам’ять : [вірш] // Дзвін. – 2007. – № 1. – С. 15-19.
Про зимові турботи крилатої спільноти : [оповідання] // Левеня. – 1989. – 10 квітня. – Спецвипуск. – С. 5, 16.
Про калабаню, що вмістилася в сітці мавпи Фрузі : [казка] // Мавпа Фрузя. – 1995. – Вип. 1. – С. 18.
Спів пташки на фруктовому дереві : із нової книжки прози : [нариси] // Літературна Україна. – 2003. – 20 лютого. – С. 4.
Сторінка поезії : [вірш] // Літературна Україна. – 2002. – 5 грудня. – С. 5.
Тихий хлопчик. Вчена мишка : [вірші] // Літературний Львів. – 2006. – № 12. – С. 9.
У колі осіннього сонця : [поезія] // Літературний Львів. – 2010. – № 5. – С. 6-7.
Як Левцьо хотів стати художником : [оповідання] // Молода Галичина. – 1995. – 20 квітня.
Якщо є правда : [вірш] // Літературна Україна. – 2006. – 25 травня – С. 5.
Ярчикова нічна мандрівка : [оповідання] // Світ Дитини. – 2011. – № 12. – С. 4-5.
Публіцистика Марії Людкевич
Аби діти дивувалися // За вільну Україну. – 1998. – 25 квітня.
Білий цвіт юної поезії // Зірка. – 1997. – 2 травня.
Виставка, творча зустріч, сміливі мрії : [виставка творів скульптора Еммануїла Миська в Тернополі] // Неділя. – 1995. – 7 липня.
Він став поетом у механіці : академік Володимир Панасюк виконав настанову свого вчителя // Високий Замок. – 2001. – 27 лютого.
Жива вода “Джерельця” // Літературний Львів. – 2006. – № 12. – С. 9.
Золотий ключик дитинства // Молода Галичина. – 1995. – 26 січня.
Львівське гроно “Гранослова” // Молода Галичина. – 2000. – 4 січня.
Мелодії цілющого “Джерельця” // Молода Галичина. – 1996. – 4 червня.
“Несказані слова мені болять” : “У завтрашнім колись” – нова книга віршів Надії Степули, що побачила світ цього року у Львові. До неї увійшли поезії різних років // Молода Галичина. – 1998. – 8 серпня.
Пелюстковий автограф дитинства // Високий Замок. – 2000. – 20-26 травня.
“Писана торба” для малят // Літературна Україна. – 2006. – 15 черв. – С. 6.
Поет і його місто : [про Ігоря Мироновича Калинця] // Слово Просвіти. – 2009. – № 30. – С. 9.
Потрібно вміти дивуватися світом / розмову вела Н. Тимків // Львівська газета. – 2008. – 5-6 серп. – С. 7.
Рідна мова моя // Високий Замок. – 2000. – 26 квітня.
Секрети двох директорів : від кого залежить престиж бібліотеки? // За вільну Україну. – 1995. – 5 вересня.
Стокгольм дивує і зачаровує // Слово Просвіти. – 2009. – № 31. – С. 14.
Унікальність і щедрість таланту : [про Еммануїла Петровича Миська] // Слово Просвіти. – 2009. – № 27. – С. 5.
Джерела про життя та творчість
Марії Людкевич
Вергелес Т. Перепочинок на біговій доріжці щоденних турбот : його дарують “Спів пташки на фруктовому дереві” і “Срібна тінь сосни” – нові книги поетеси, яка “не випадає” з часу / Т. Вергелес // Високий Замок. – 2003. – 4 березня. – С. 5.
Від нудьги та глупоти – щеплення літературою : Марія Людкевич вважає, що без книги немає ні життя, ні відпочинку / розмову вела Т. Вергелес // Високий Замок. – 2004. – 8-9 травня. – С. 6.
Гнатюк Н. Маріїна гора без дикого терну : [про презентацію збірки віршів М. Людкевич “Петрова гора з диким терном”] / Н. Гнатюк // Слово Просвіти. – 2008. – 24-30 січня. – С. 14.
Залізняк Б. Марія Людкевич: “Поезія – то сестра самотності. Коли душа сама собі говорить з поезією” / Б. Залізняк // Літературна Україна. – 1998. – 9 квітня.
Людкевич М. «Я обсипаю тебе віршами, мов золотим листям…» : [письменниця про свою творчість] / М. Людкевич ; розмову вела Х. Білоус. – Високий замок. – 1997. – 15 квітня.
Людкевич М. Марія Людкевич: “Для дитячого письменника важливо зберегти душу чистою” / М. Людкевич ; розмову вела Т. Винник // Літературна Україна. – 2011. – № 46, 1 груд. – С. 15.
Якубовська М. Симфонія добра і краси : літературний портрет Марії Людкевич / М. Якубовська // Слово Просвіти. – 2008. – 24-30 січня. – С. 14.
Вебліографія
Людкевич Марія Йосипівна [Електронний ресурс] : [біографічні відомості, творчість письменниці] // Вікіпедія : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Людкевич_Марія_Йосипівна (дата звернення: 21.01.13). – Назва з екрану.
Людкевич Марія. Для дорослих та дітей [Електронний ресурс] : [твір “Левцеве товариство з міста Лева”] // Читальня слоника Дзвоника : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://chytay.com.ua/avtori/lyudkevich–mariya-2.html (дата звернення: 21.01.13). – Назва з екрану.
Людкевич Марія [Електронний ресурс] : [біографія, твори] // Хата-читальня Прикарпаття : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://sites.google.com/site/ xatachytalnya1/pismenniki–prikarpatta/ludkevic–maria (дата звернення: 21.01.13). – Назва з екрану.
Людкевич Марія. Книги [Електронний ресурс] // Читанка : [сайт] . – Електрон. дані. – Режим доступу: http://chytanka.com. ua/ebooks/index.php?action=search_show_list&author_name=%CB %FE%E4%EA%E5%E2%E8%F7+%CC%E0%F0%B3%FF (дата звернення: 21.01.13). – Назва з екрану.