Ніна Бічуя

Пам'ятка присвячена 75-річчю від дня народження Ніни Бічуї

Пам’ятка присвячена 75-річчю від дня народження Ніни Бічуї. Видання містить біографічні відомості, джерела про життя та творчість письменниці, перелік її творів.

      Рекомендовано для широкого кола читачів.

Укладач: А.П. Якимова

Верстка та обкладинка: Л.В. Тацій

Відповідальна за випуск: Л.А. Лугова

 

В оформленні обкладинки використано картину
Амадео Модільяні

    Ніна Леонідівна Бічуя народилася 24 серпня 1937 року у Києві.  Виросла  у Львові, тут здобула освіту (у 1958 році закінчила факультет журналістики  Львівського  державного  університету  ім. Івана Франка),  тут сформувався її письменницький талант. Вона не знала мудрих сільських дідів і босоногого дитинства, зате їй рідна  людна міська вулиця з її ритмом, запахами, архітектурою, типажами. Вона не співала з подругами на толоці гаївок, їй не розкрилися таємниці хліборобської праці, зате її цікавлять духовні потреби ровесника, який виріс поряд з нею  на вулиці Городецькій.  Художній світ Ніни Бічуї – це особливий світ. Бо в основі його – духовний світ людини:  багатогранний,  дивовижний, незбагненний.  У душах її ліричних героїв зійшлося минуле і майбутнє – там тривають гарячі суперечки,  щоденно, щохвилинно творяться шедеври див – часто ніким не помічені.  Своїх персонажів письменниця ставить перед проблемою життєвого вибору.  А зовні – спокійне розмірене життя, звичайний побут,  дріб’язкові деталі.  Герої  Ніни Бічуї  у постійній дорозі – найчастіше до самих себе.  Пізнаючи себе, вони пізнають світ.

        Не переставати дивуватися красі світу, розуміти людей, які навколо тебе, пам’ятати, що від твоєї життєвої  позиції світ повинен стати хоч на краплину теплішим, добрішим – ось головне естетичне кредо письменниці.  Гармонія світу, єднання добра і краси – ось принципи її світовідчуття. Письменниця  пише не тільки для дорослих,  але й для  дітей і підлітків.  Її твори перекладені  на багато мов світу.

        Ніна Бічуя має честь носити Орден  Усмішки. Це міжнародна нагорода, яку присуджують діти. Свого часу кавалерами цього ордена стали Іван Павло II,  Далай лама , Мати Тереза,  шведська письменниця Астрід Ліндгрен…  Кавалер цього ордену і наша львівська письменниця.  Чи лише за дитячі твори «Канікули  у Світлогорську», «Шпага Славка Беркути», «Звичайний шкільний тиждень», «Яблуня і зернятко» ?..  Можна ще додати її роботу з дітьми і для дітей у Першому українському театрі  для дітей та юнацтва,  газету  «Читальня»  при  Просвіті, яку під її опікою робили школярі для своїх ровесників…  Можна перерахувати ще і ще…  Але  все це похідне.  Суть  же у самій Ніні Леонідівні, в її ставленні  до дитини –  як до рівної дорослій людині,  непідробна  цікавість до світу дитинства – найважливішого, що може бути…  Для цієї найприскіпливішої, але найбільш вдячної аудиторії – дітей та підлітків –  письменниця написала чимало  книжок. Це зворушливі розповіді про стосунки дітей, про взаємини між школярами і вчителями, між батьками і дітьми, про змужніння юнаків і дівчаток і про світ навколо них…

   Дорослішати і весело і важко водночас, адже на школярів чекають справжні випробування на чесність,  людяність,  міцність  дружби,  на  осягнення  людського  призначення . Дитячий світ трохи гостріший і більше справдешній, і від того іноді жорстокіший,  але завжди щиріший.  Він для нас стає джерелом усього на світі, але нам не хочеться в ньому залишатися, бо людина повинна рости…  І саме про це книги Ніни Бічуї.

Книги Ніни Бічуї для дітей та підлітків

  1.  Звичайний шкільний тиждень :  повість та оповідання / мал. Є. Котляра. –  К. :  Веселка , 1973. – 156 с.:  іл.
  2.  Канікули у Світлогорську :  повість та оповідання:  для серед.  шк. віку / худож. А. Силаєв. – К. : Веселка, 1967. – 166 с.:  іл.
  3.   Квітень у човні : повісті, оповідання. – К. :  Молодь, 1982. – 303 с.
  4.   Самая высокая на свете гора : рассказы и повесть/ авториз. пер. с укр. В. Россельса. – М. :  Детcкая литература, 1980. – 159 с.:  іл.
  5.  Шпага Славка Беркути :  шкільний роман/ іл. М. Шутурми ;  авт.  передм.  Г. Шиян. – Львів : Видавництво Старого Лева,  2010. – 173 с.:  іл. – (Класні твори).
  6.  Яблуня і зернятко : повісті та оповідання / худож. Н. Ніколайчук. – К. : Веселка, 1983. – 216 с. : ілюстр.

Книги для дорослих

  1.  Бенефіс : повісті . –  К. :  Дніпро,  1990. – 475 с.
  2.  Великі королівські лови : новели та візії. — Львів : Піраміда, 2011. — 192 с.
  3.  Десять слів поета :  повісті / худож. К. Суєвалова.  –  Львів:  Каменяр, 1987. –  256 с.
  4.  Дрогобицький звіздар : новели.  –  К. : Радянський письменник, 1970. – 107 с.
  5.  Повісті. – Львів :  Каменяр, 1978. – 174 с. :  іл.
  6.  Родовід : повість, оповідання / худож. К. І. Суєвалова. – Львів :  Каменяр,  1964. –  265 с.: іл.
  7.  Чистотел :  повести и рассказы / авториз.  пер.  с  укр.  В. Россельса ;  худож. Е. Спиридонов. – М.: Известия,  1974. –  461 с. :  іл. 

Літературний портрет Ніни Бічуї

  1.  Габор , В. Ніна Бічуя [Текст] // Незнайомка : антологія «жіночої» прози та есеїстики другої половини  XX – початку XXI ст. – Львів, 2005. – C. 62-64.
  2.   Невичерпна  доброта [Текст] :  літературний портрет Ніни Бічуї // Якубовська М.  У дзеркалі слова : есеї про сучасну українську літературу. – Львів, 2005. – С. 252 -260.
  3.  Ніна Бічуя: «Слово «мрія» у своїх творах я не вживаю взагалі»  [Текст] :  відома письменниця розмірковує про сучасних дітей, про особливості їхнього виховання та про мову дитячих книжок і багато чого іншого / розмовляла  Т. Вергелес ;  фото В. Дубаса // Високий Замок. – 2002. – 30 листоп.
  4.   Палітра міської повісті [Текст] :  (нотатки про творчість Ніни Бічуї) //  Дзюба І.  З криниці літ : у 3-х  т. Т. 1. – К., 2001. – С. 562-575.
  5.  Тема людської творчості [Текст] : [про Н. Бічую]  // Іваничук Роман.  Чистий метал людського слова : статті. – К., 1991. – С. 132-146.

  Якубовська,  М.  Ніжний профіль  Королеви  [Текст] / М.  Якубовська // Літературна  Україна. – 2007. – 23 серп.

    ! Також радимо ознайомитись із цікавою рецензією до повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути»  на сайті «Ключ»:                                                                                                                                  

      Місто. Дитинство. Перші уламки… [Електронний ресурс] // Ключ. – Електрон. дан. (1 файл) . – Режим доступу: http://www.chl.kiev.u/key/Books/ShowBook/102 (дата звернення 03.07.12). – Назва з екрану.