Безпека в інтернеті
Питання безпеки в Інтернеті є завжди актуальним. Не кожен в Україні володіє достатнім рівнем знань щодо ризиків у цифровому середовищі та навичками безпечної поведінки у ньому. Дорослим важливо самим вчитися дбати про власну безпеку та навчати цьому дітей.
Пропонуємо вам, розроблене заняття, на якому поговоримо з дітьми (вік 9+) про безпечне використання Інтернету. За основу використаємо презентацію “Твоя інтернет-безпека” для візуалізації матеріалу й обговорення теми, також пограємо у вікторину “Безпечний інтернет” , а на завершення переглянемо мультфільм «Хаппі та її суперсила».
Інтернет може бути безпечним місцем для всіх – головне розуміти його загрози та вміти їм протистояти. Наші діти зможуть все!
✅Розробка заняття
Привітання з аудиторією.
Сьогодні ми поговоримо з вами про правила безпечного користування Інтернетом. Тут ви знайдете багато цікавого й корисного, але Інтернет також містить певні ризики й небезпеки. Є контент, який може нашкодити, а ваші “друзі” можуть виявитися справжніми маніпуляторами. Щоб запобігти усьому цьому, давайте про це поговоримо на сьогоднішньому занятті.
👉Перегляд презентації “Твоя інтернет-безпека” та її обговорення.
Як ви уже зрозуміли, діти, для того, щоб захистити себе від небезпек в Інтернеті, необхідно дотримуватись декількох важливих правил. Що з переглянутого вам запам’яталося найбільше?
(Діти по черзі називають ці правила):
- Не вказувати особисту інформацію на сайтах, придумати собі нік (прізвисько).
- Не додавати незнайомих людей у свої контакти і друзі.
- Публікувати тільки таку інформацію, про оприлюднення якої не пошкодуєш. (Тут треба пам’ятати: якщо публікуєш фото або відео в Інтернеті – кожен може побачити його і використати).
- Якщо ти отримуєш листи з неприємним або образливим змістом, якщо хтось поводиться стосовно тебе неналежно, потрібно повідомити про це дорослих.
- Якщо в тебе виникли питання або проблеми під час роботи в онлайні, обов’язково розкажи про це тим, кому ти довіряєш. Твої батьки або інші дорослі можуть допомогти або порадити, як тобі діяти. Будь-яку проблему можна розв’язати!
👉Ці правила ми можемо доповнити ще іншими:
- Не завантажувати файли із сумнівних сайтів, адже вони можуть містити віруси.
- Не публікувати фотографії, на яких зображені інші особи. Це можна робити тільки за їхньої згодою.
- Якщо надійшло повідомлення з незнайомої адреси, його краще не відкривати. Такі листи можуть містити віруси.
- Небажані рекламні листи називають спамом. Якщо ти відповів на такий лист, відправник знатиме, що ти користуєшся своєю електронною скринькою, і продовжить надсилати тобі спам.
- Використовуй веб-камеру тільки для спілкування з друзями (в інший час бажано тримати її закритою).
- Якщо людина, з якою ти познайомився Інтернеті, пропонує тобі зустрітись у реальному житті, то попередь її, що назустріч прийдеш із дорослими. Якщо твій віртуальний друг справді той, за кого себе видає, він зрозуміє твою турботу про власну безпеку.
Для закріплення вивченого діти грають у вікторину “Безпечний інтернет”.
Далі – дивляться мульфільм “Хаппі та її суперсила”, створений за книгою дитячої письменниці Іри Бова та знайомляться з іншими бібліотечними книгами по темі безпечного інтернету.
Перелік інтернет-ресурсів (освітні серіали, практичні курси, вебінари, онлайн-ігри, мульфільми), які можуть знадобитися для власної самоосвіти й у роботі з користувачами:
Безпека дітей в інтернеті для батьків
Освітній серіал про правила безпечного використання інтернету.
Безпека в інтернеті під час війни: практичний курс
Практичний курс «Безпека в інтернеті під час війни» на онлайн-платформі Prometheus допоможе захистити свою особисту інформацію в мережі, уникати онлайнових шахрайств, розвинути критичний підхід у процесі споживання й продукування інформації.
Безпека дитини в Інтернеті: від загроз до можливостей
Мікрокурс на сайті «Уміти» про сучасне розуміння ключових понять теми безпечного інтернету, класифікацію загроз в інтернеті, принципи формування безпечної поведінки.
Матеріали до Дня безпеки в інтернеті
Матеріали для пізнавальних і цікавих уроків в початкових класах НУШ.
Офіційний сайт Дня безпечного інтернету (Safer Internet Day)
Блог вчителя інформатики та математики Мазуркевич Наталії.
4 вебінари за темами: “Потреби дітей в онлайн-середовищі”, “Ризики та труднощі для дітей у інтернеті”, “Безпека дітей онлайн: важливі поради для батьків”, “Безпека дітей онлайн: важливі поради для вчителів” (ГО “МІНЗМІН”).
Безпека в Інтернеті для дітей і підлітків із Санго
Вас цікавить безпека в Інтернеті? Зустрічайте Санго, талісман ITU із захисту дітей в Інтернеті, який може підказати вам, як залишатися в безпеці та розважатися в Інтернеті!
Пригоди Санго та AskMe – ваші друзі із безпеки в Інтернеті
Навчайтеся й розважайтеся з цікавими інтерактивними та ігровими інструментами: “Пригоди Санго” (онлайн-гра про безпеку в Інтернеті для дітей молодшого віку) та “AskMe” (мобільний додаток – ваш друг із безпеки в Інтернеті для підлітків).
Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру
Міні-книжечка про основні виклики “цифрового батьківства” з корисними порадами для батьків. У посібнику піднімаються ряд важливих питань щодо використання дітьми цифрових технологій.