Іменем короля Данила
Літературно-туристичні маршрути по Львову
Передмова
«Почнемо ж розповідати про незліченні раті,
і про великі діяння, і про часті війни,
і про численні крамоли, і про часті повстання,
і про численні заколоти;
змолоду не було їм Данилові й Васильку спокою»
Галицько-Волинський літопис
Данило Галицький (1201-1264) – волинський та галицький князь, великий князь київський, перший король Русі-України від 1253 року, один із найвидатніших правителів і політиків княжої доби.
Після смерті батька – князя Романа Мстиславовича у 1205 році, Данилові дісталися у спадок великокнязівський престол, але під час міжусобної війни він змушений був разом із матір’ю та молодшим братом Васильком перебувати у Польщі та Угорщині. Проте, змужнівши, зумів до 1238 року об’єднати галицько-волинські землі й згодом навіть поширив свою владу на Київ.
Блискучий полководець і реформатор армії, Данило використав досвід монгольської армії та запровадив у галицькому війську бронювання коней, метальну артилерію, зокрема й мобільну.
Після вторгнення монголо-татар у Південно-Західну Русь (1240) і встановлення залежності від татарських ханів, Данило поставив перед собою завдання об’єднати Русь для відсічі Орді, збудувавши і укріпивши багато міст, зокрема Холм, Данилів, Стіжок, Угровськ, здатних протистояти ординській техніці.
За часів Данила Галицько-Волинська держава перетворилася на країну, що експортувала не лише віск, хутро, як це було в добу Київської Русі, а й почала вивозити в Європу різноманітні ремісничі вироби.
Саме за Данила в Україні вперше постав розгалужений державний адміністративний апарат, наближений за своїм типом до відповідних структур, що склалися в країнах Західної Європи. На службі в Данила перебували як місцеві, так і польські, литовські князі, що свідчило про визнання видатної особистої ролі князя в політичному житті. Про високий рівень організованості цього апарату свідчить той факт, що в Галицько-Волинській державі проводилися підрахунки витрат населення від чергових набігів татар.
Наприкінці 1253 року Данила Галицького коронували у місті Дорогичині (нині Польща) надісланою від Папи Римського Іннокентія IV короною. Королівський титул підкреслював роль Данила як короля Русі.
Насиченим було й особисте життя князя Данила. Він двічі одружувався: 1219-го з Анною — донькою Мстислава Удатного (дружина померла до 1252 р.), 1252 – го — з донькою литовського князя Довспрунка, племінницею Міндовга.
Діти Данила Галицького: сини —Іраклій, Лев (йому судилося успадкувати від батька Галицько-Волинський престол), Роман, Мстислав, Шварно; доньки —Переяслава, Устинія, Софія.
Влітку 1264 року, як повідомляє літописець, Данило «впав… у недугу велику» і помер. Похований у церкві святої Богородиці в місті Холм. В літописі зазначається: «сей же король Данило був князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився був із братом своїм Васильком. Сей же Данило був другим по Соломоні».
Література про життя та діяльність
Данила Галицького
Данило, король Руський // Котляр М. Ф. Полководці Давньої Русі / М. Ф. Котляр. – К. : Україна, 1996. – С. 126-150. : іл.
Данило Романович // Енциклопедія Львова. Т. 2 / за ред. Андрія Козицького. – Львів : Літопис, 2008. – С. 14-15.
Засновник Львова // Слабошпицький, Михайло. З голосу нашої Кліо / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Махаон-Україна, 2000. – С. 41-43. : іл. – (Події і люди української історії).
Король Данило Романович // Дашкевич, Ярослав. Постаті : нариси про діячів історії, політики, культури / Я. Дашкевич. – 2-ге вид., випр. й доп. – Львів : Піраміда, 2007. – С. 31-61.
Корона Данила Галицького // Місто нескорених левів : матеріали для проведення уроків львовознавства. Вип. 1 / упоряд. І. Коцик. – Львів : Каменяр, 2002. – С. 7-8. : іл. – (Посібник для школярів).
Котляр, Микола. Данило Галицький : біограф. нарис / М. Ф. Котляр. – К. : Альтернативи, 2002. – 327 с. : іл. – (Особистість і доба).
Сварник І. Витязь у шкірі лева : 746 років тому помер перший слов’янський король Данило Галицький / І. Сварник // Експрес. – 2010. – № 144. – С. 16.
Художні видання для дітей
про Данила Галицького та період
Галицько-Волинського князівства
Гриневичева, Катря. Шестикрилець. Шоломи в сонці : істор. повісті / К. В. Гриневичева. – К. : Дніпро, 1990. – 342 с. – (Бібліотека історичної прози).
Данило Галицький : [поема] // Бажан, Микола. Політ крізь бурю : вибрані твори / М. Бажан. – К. : Криниця, 2002. – С. 152-165.
Іванченко, Раїса. Золоті стремена : роман / Р. Іванченко. – К. : Радянський письменник, 1984. – 447 с.
Княжий меч : дитинство Данила Галицького // Володимир Лис про Сократа, Данила Галицького, Фернандо Маґеллана, Ісаака Ньютона, Шарлотту, Емілі, Енн Бронте. – К. : Грані – Т, 2008. – С. 32-57. – (Життя видатних дітей).
Коритко, Роман. Корона Данила Галицького : істор. роман / Р. Коритко. – Львів : Червона Калина, 1996. – 391 с.
Король Данило : [вірш] // Олесь, Олександр. Княжа Україна : минуле України в піснях : поема / О. Олесь. – К. : Веселка, 1991. – С. 130-131.
Крип’якевич, Іван. Пригоди Юрка Козака / І. П. Крип’якевич ; ілюстр. Т. В. Кущ. – К. : Школа, 2007. – 192 с.
Лотоцький, Антін. Данило-король: [оповідання] // Таємниці міста Лева : книга для читання / уклад. О. Волосевич, О. Даниленко. – Львів : Аверс, 2004. – С. 16-22.
Лотоцький, Антін. Княжа слава / А. Лотоцький ; іл. П. С. Андрусіва. – Львів : Каменяр, 1991. – 232 с. : іл.
Лотоцький, Антін. Кужіль і меч : історичні повісті для юнацтва / А. Лотоцький. – Львів : Червона Калина, 1991. – 335 с.
Лупій, Олесь. Падіння давньої столиці : істор. роман / О. Лупій. – К. : Веселка, 1996. – 381 с. : іл. – (Золоті ворота).
Мрія князя Данила : [оповідання] // Данилевська О. Журавлиний край : мандрівка в минуле з легендами та переказами : навч. посіб. / О. М. Данилевська. – К. : АСК, 1998. – С. 50-52.
Стельмах, Богдан. Король Данило : [вірш] / Б. Стельмах // Світ Дитини. – 2008. – № 10. – 1-а с. обкл.
Чумарна, Марія. Хліб і меч (Данило Галицький) : поема (уривки) // Таємниці міста Лева : книга для читання / уклад. О. Волосевич, О. Даниленко. – Львів : Аверс, 2004. – С. 28-31.
Маршрут № 1. Площа Данила Галицького
Це одна із центральних площ Львова, названа так у 1946 р. Від 1840 р. вона мала назву Торговиця, від 1846 р. — Гольцмаркт (Деревний ринок), від 1871 р. — площа Стрілецька.
Під № 1 знаходиться Львівський театр ляльок, за польських часів тут містилася Реміснича палата. У будинку № 4 у повоєнні часи була школа № 33, тепер тут вечірня СШ № 28. У будівлі № 8 знаходиться Львівський професійний ліцей харчових технологій. До Другої світової війни на площі була перша у Львові автобусна станція. На початку 50-х рр. ХХ ст. площею провели трамвайну колію від вулиці Підвальної до початку вулиці Б. Хмельницького.
Джерела:
Данила Галицького площа // Енциклопедія Львова. Т. 2 / за ред. Андрія Козицького. – Львів : Літопис, 2008. – С. 12-13.
Площа Данила Галицького [Електронний ресурс] // Центр міської історії Центрально-Східної Європи : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=2383388 (дата звернення: 24.01.13). – Назва з екрану.
[Про площу Данила Галицького] // Мельник, Ігор. Львівські вулиці і кам’яниці, мури, закамарки, передмістя та інші особливості королівського столичного міста Галичини / І. Мельник. – Львів : Центр Європи, 2008. – С. 58-59.
Маршрут № 2 . Пам’ятник Данилу Галицькому
Пам’ятник знаходиться в самому центрі міста, на площі Галицькій. Монумент споруджено у 2001 році скульпторами Василем Яричем, Романом Романовичем та архітектором Яремою Чурилом. Пам’ятник заввишки десять метрів. На його спорудження було затрачено 60 тонн граніту та 9 тонн бронзи.
Джерела:
Дорош А. Монумент для засновника / Андрій Дорош // Галицька брама. – 2001. – № 2-3 . – С. 6-7.
Король Данило повертається у Львів через століття… [Електронний ресурс] : [про відкриття пам’ятника] // Разом : громадська організація : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://together.lviv.ua/index.php?id=895 (дата звернення: 24.01.13). – Назва з екрану.
Львів – Пам’ятник Данилу Галицькому у Львові [Електронний ресурс] // LvivTour.com.ua : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://lvivtour.com.ua/ua/attractions/35.htm l (дата звернення: 24.01.13). – Назва з екрану.
Пам’ятник Данилу Галицькому [Електронний ресурс] // Карта Львова : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://map.lviv.ua/danylo.html (дата звернення: 24.01.13). – Назва з екрану.
Фрухт С. Пам’ятник Данилові Галицькому у Львові / С. Фрухт // Галицька брама. – 2001. – № 9-10. – С. 11.
Маршрут № 3. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
Один із провідних медичних університетів ІV рівня акредитації. Головний корпус університету знаходиться на вулиці Пекарській, 69.
Історія Львівського медичного університету сягає 17 ст. Упродовж 1891–1898 рр. були збудовані та почали функціонувати нові навчальні корпуси та клінічні бази Університету.
21 жовтня 1998 р. Університетові присвоєно ім’я Данила Галицького, першого короля Галицько-Волинської держави. Данило Галицький розвивав освіту і культуру, удосконалював військо та створив для нього першу школу тогочасних медиків, яка започаткувала розвиток медицини у Галичині.
Джерела:
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького [Електронний ресурс] / Львівський національний медичний університет. – Електрон. дані. – Львів, 2013. – Режим доступу: http://www.meduniv.lviv.ua/ (дата звернення: 25.01.13). – Назва з екрану.
Між вулицями Личаківською і Зеленою // Лемко, Ілько. 1243 вулиці Львова (1939-2009) / І. Лемко, В. Михалик, Г. Бегляров. – Львів : Апріорі, 2009. – С 213.
Маршрут № 4. Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького
Це найбільший в Західній Україні аеропорт за пасажиропотоком та маршрутною мережею. Розташований на Скнилівку, за 6 км від центру міста на південь. Відкритий 1929 року на заміну старому львівському аеропорту на Левандівці. У 202009–2012 роках до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року була проведена реконструкція будівлі аеропорту.
У лютому 2012 року видано наказ про присвоєння державному підприємству «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького.
Джерела:
Львівський аеропорт назвали на честь Данила Галицького [Електронний ресурс] // ТСН : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://tsn.ua/ukrayina/(дата звернення: 25.01.13). – Назва з екрану.
Львівський аеропорт став королівським [Електронний ресурс] // Українська правда. —2011. – 9 листоп. – Режим доступу: http://www.pravda.com.ua/(дата звернення: 25.01.13). – Назва з екрану.
Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» [Електронний ресурс] / Міжнародний аеропорт «Львів». — Електрон. дані. – Львів, 2013. – Режим доступу: http://lwo.aero/ (дата звернення: 25.01.13). – Назва з екрану.