Морозенко М. Іван Сірко – великий характерник
Серія
«Нові та класні!»
Морозенко М. Іван Сірко – великий характерник. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2010. – 166 с. (серія «Українська сила»)
Кожен народ свято береже пам′ять про своїх видатних людей, величається ними перед всім світом, бо з них складається історичний авторитет нації.
Книга Марії Морозенко «Іван Сірко», яку видано в серії «Українська сила» в 2010 році львівським «Видавництвом Старого Лева», знайомить читачів з одним з тих, хто творив нашу історію – легендарним козацьким ватажком зі славного роду Половців – Іваном Сірком, який майже все життя провів у походах проти Туреччини, Криму й Речі Посполитої, упродовж 35 років своєї діяльності брав участь у 55 битвах і практично завжди був переможцем. Книга стане у нагоді учням середнього та старшого шкільного віку як у навчальному процесі, так і взагалі для кращого розуміння ними історії та моралі українського народу.
Неспішне голосне читання книги «Іван Сірко» із запитаннями та коментарями бібліотекаря дасть змогу відбутися «зустрічі» – з автором книги, сюжетом, з ідеєю книги, викличе інтерес до національної історії.
Літературно – історичний екскурс життєвими стежинами Івана Половця, наповненими пригод, сповістить читачам, як день за днем, переймаючи знання сивочолих характерників, юнак гідно пройшов всі випробування характерництва, відкривши для себе незнані таємниці буття.
Літературна година за цією книгою допоможе читачам ще раз зануритися в історію, стане першим щаблем у вивченні історії України козацької доби. У вступному слові бібліотекар розповість про козацьку добу, під час якої відбуваються події, описані в книзі, дасть пояснення терміну «характерництво». Далі діти поділяться думками та враженнями від прочитаного. Завершить літературну годину бліц – вікторина, під час якої діти мають назвати рідне село Івана Сірка, його справжнє прізвище, пояснити, хто такі характерники тощо. Читаючи книгу, школярі не тільки дізнаватимуться про цікаві факти з життя запорозьких козаків, а й ніби ставатимуть учасниками або свідками подій, описаних в книзі, якщо підготують театралізований варіант уривка.
Гарні поради – настанови дає стара віщунка Рода (розділ «Перевозькі хутори», с.130.): «….позбудься поспіху, наберися виваженості; довше обдумуй – менше потерпатимеш; не поривайся за золотом, а прихиляйся до віри батьків; не будуй палат, а вибудовуй гарну славу…». Обговорити ці настанови, оцінити високі моральні вимоги до справжнього козака та зіставити точки зору кожного,а отже сформувати світоглядну позицію читачі матимуть змогу під час години роздумів над прочитаним. А ще навчаться осмислено перетворювати добуту з книги інформацію у власні думки та переконання.
У 2012 році виповнюється 520 років українському козацтву (1492). Запропоновані заходи можуть стати частиною цілого комплексу заходів до цієї дати. А, головне, робота з книгою Марії Морозенко «Іван Сірко – великий характерник» сприятиме вихованню гордості у читачів – школярів за свою країну, націю.
Довідка для бібліотекаря
Сірко – історична особа. Він – син козака з Мерефи Харківської області. Вперше на історичну арену Сірко виступив як вінницький полковник, а вже через три роки очолив Січ. У 55 битвах брав участь Сірко за своє військове життя і завжди, за винятком однієї-єдиної битви, виходив переможцем. Коли Сірко очолив повстання проти царських воєвод, то попав у царську немилість, був засланий за непокору до Сибіру. Сірка бусурмани називали Урус-шайтаном, тобто українським чортом. Для ворогів він був страшнішим за нечисту силу, а для рідної землі – вірним оборонцем і захисником.